Jeg går var så heldig at jeg selv stod for Vinter grundkursus her i marts 2012 for ”dit eventyr” det firma jeg har i samarbejde med KTC på Grønland. Hvor vi laver indlandsis krydsninger, vinter grundkurser, osv.
Sidder også nu her med de første tilmeldinger til indlandsisen 2013.
Samt dybt begravet i bogskrivning og planlægning af ”Far og datter i Vildmarken – 45 dage i kano”.
Men året Vinter grundkursus var fantastisk, en fed tur med ned til minus 40 grader, Nordlyst, rener, polarræv, god sne, godt kammeratskab, og meget mere.
Men hvis du har lyt har jeg skrevet en hel beretning om vores 14 dags tur, med billeder, osv. her.
Fed tur god læsning
Erik
Indlægget er opdateret: 11. januar 2022


Super god artikel, tak for den,
mvh, Brian
Hej Christian
Tak for det. Ja vi havde en gammel 30.06 riffel med, ladt op med blødnæsset og fuldkappet patroner på skift. Chance for at møde en isbjørn er promiller, men der var en i området sidste år. Samt vi kunne møde en gammel sur Moskusokse, men så skulle vi virkelig være uheldige.
Men da jeg har med kunder at gøre, kan jeg ikke tage nogen risiko. Så har altid våben med.
Mvh
Erik
Erik,
Erik,
Det var dog en interessant laesning om jeres vinter tur. Hvor er verden blevet lille, alt der hos jer er som her. Vi synes at bruge det samme udstyr.
Havde i nogen beskytning imod isbjoerne, eller er de ikke i det omraade? Alle disse vaaben er jo tunge og ikke nemme at bruge hurtigt i den kulde.
Tak for den spaendende artikel.
Christian