Scoresby Sund i kajak, 40 dages kajakeventyr i Nordøstgrønland
Så skal vi på eventyr igen. Endnu en gang går turen tilbage til mit elskede Nordøstgrønland, lige syd for Nationalparken, hvor jeg har været på mange ekspeditioner og aftjent min tid ved Slædepatruljen Sirius.
Vi (min kone, Tine og jeg) skal til Scoresby Sund og padle i vores dobbelthavkajak. Vi har omkring 40 dage deroppe og regner med at være aktivt på tur i de ca. 35 af dem. Målet er at udforske den kæmpe fjord så meget, som vi overhovedet kan nå. Da det er verdens største fjordsystem med enormt mange kilometer kystlinje, tilpasser vi løbende turen efter vejr, vind og lyst. Men vi håber selvfølgelig på at nå rigtig meget.
Når tiden er gået, bliver vi hentet i båd, så vi slipper for at skulle krydse den 65 km brede fjordmunding på tilbagevejen.
Vi lægger ud fra Nerlerit Inaat (Constable Pynt lufthavn) og slutter i bygden Ittoqqortoormiit (Scoresbysund). Det er også her, vi modtager vores kajak og udstyr, og hvorfra vi sender det retur igen.
Planen er at arbejde os rundt i fjorden mod uret. Vi skal ikke ind i samtlige fjordarme, men ruten er åben, og vi ser hvad der lader sig gøre undervejs.
Her kan du se grov ruten. Se det ikke som den endelige rute, men mere som et arbejdsredskab til at se, hvor langt der er. Denne rute er 770 km (bare for at vise hvor stort det er).
Vi glæder os helt vildt til at opleve området og have god tid derude. Jeg har været i Scoresby Sund før, dog kun i kort tid i forbindelse med et krydstogtskib, så jeg ser enormt meget frem til at opleve fjorden på ægte outdoor-manér.
Vi satser på at lægge beretninger op her på bloggen undervejs samt lave opdateringer på de sociale medier, hvis ellers teknikken og satellitforbindelsen er med os.
God fornøjelse
Erik
Relateret indlæg
- Indlæg fra tidligere kajak tur til Nordøstgrønland, fra Daneborg til Mestersvig
- Vinterekspeditioner i Nordøstgrønland, “Thule til Thule ekspeditionerne”
- Slædepatruljen Sirius, beretninger, historier og råd fra min tid ved Siriuspatruljen
- Andre kajak/havkajak ture jeg har lavet kan du se her
Indlæg fra vores ekspedition til Scoresby Sund
Kommer løbende herunder som jeg lægger dem op.
Forberedelsen og tankerne bag Scoresby Sund i kajak, Nordøstgrønland
Læs om forberedelserne til 40 dages kajakeventyr i Scoresby Sund, Nordøstgrønland. Se overvejelser om rute, matriel, telt og mad i fjeldet.
