Rejser med barn2022-12-23T18:55:24+02:00

Rejser med barn i naturen

–       En perfekt måde at komme hinanden ved og lære om vores natur og dyreliv på!

At rejse med sit barn i naturen er en fantastisk måde at få store oplevelser sammen på. Derudover skaber det nærvær og kvalitetstid og giver mulighed for at viderebringe glæden til naturen og dyrelivet. Du vil opleve, at man automatisk også passer bedre på det, som man har oplevet og set.

Jeg har selv fundet min farrolle ved at rejse med min datter. På vores mange rejser, ture og ekspeditioner, har vi fået en fælles passion for naturen og dyrelivet. Igennem årene har vi også fået et nært forhold med masser af unikke oplevelser sammen.

I denne ”kategori” kan du læse om vores ”mindre” ture sammen samt om gode råd.

Hovedindlæggene er:

Udover vores mindre ture tager vi også på ekspeditioner sammen. Disse findes under navnet ”Far og datter i Vildmarken, 45 dage i ….”. Disse ture har vi lavet siden, at min datter Karen var 3,5 år. Du kan læse meget mere om de ekspeditioner/ture her: ”Far og datter i Vildmarken”.

God fornøjelse og husk at “Eventyret starter i din baghave”!

Erik B. Jørgensen

808, 2023

Hardangervidda, Finse til Rjukan, vandretur [Far og datter i Vildmarken] (film)

By |august 8th, 2023|Categories: Hardangervidda, Norge, Rejser med barn, Vandreture, Norge|Tags: , , , , , , , , , , , , |0 Comments

Kom med på fjeldet og vandretur med min datter Karen og jeg i dette indlæg, hvor vi vandre over Hardangervidda, fra Finse til Rjukan, få råd, fif og film.

2202, 2023

Vintertur, Far og datter, Kvitåvatn, Norge [Mikroeventyr] (film)

By |februar 22nd, 2023|Categories: Mikroeventyr, Rejser med barn, Vinterture beretninger|Tags: , , , , , , , , |0 Comments

Igen var det tid til en far og datter vintertur. Vi drog ud i vinterfjeldet ved Gausta og Kvitåvatn, i Norge. Vi hyggede os i 4 dage, på ski med pulk, med alt slags vejr, snehule, storm med snemur, sol og hygge.

2607, 2022

Vandretur, Norge, Bismo til Grotli, Breheimen-Nasjonalpark [Far og datter i Vildmarken] (film)

By |juli 26th, 2022|Categories: Rejser med barn, Vandreture, Norge|Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , |0 Comments

Kom med på 7,5 dages vandre tur i det skønne Breheimen område i Norge. Et rigtigt far og datter eventyr. Se vores film her og få meget mere information.

2502, 2022

Fulufjället, Sverige, far og datter vintertur [Mikroeventyr] (film)

By |februar 25th, 2022|Categories: Mikroeventyr, Rejser med barn, Vinterture beretninger|Tags: , , , , , |0 Comments

Min datter, Karen ville gerne på vinterfjeldet med pulk og ski. Så vi drog til Fulufjället, Sverige og gik i 4 dage. Det blev en god tur, med lidt meget blød sne. Se film og info her!

301, 2022

Vandretur, Klåveröd – og Söderåsens Nationalpark, Sverige [Mikroeventyr] (film)

By |januar 3rd, 2022|Categories: Mikroeventyr, Rejser med barn, Vandreture, Sverige|Tags: , , , , , |0 Comments

Før nytår var jeg så heldig at min datter ville på tur! Så fra den 29.-30. dec. 2021 drog min datter og jeg på "Far og datter" tur til Sverige. Vi vandrede to dage rundt ved Klåveröd - og Söderåsens Nationalpark. Første dagen i sne og anden dagen i tø. En dejlig afslutning på året.

1004, 2021

Mølleåen i kano, Eventyr i egen baghave [Mikroeventyr] (film)

By |april 10th, 2021|Categories: Mikroeventyr, Kanoture, Rejser med barn|Tags: , , , |0 Comments

Mølleåen er en naturperle, selv om den ligger tæt på by, vej og andre befærde steder. Tag på eventyr på Mølleåen i kano, kajak, packraft eller SUP. Kom tæt på natur, dyreliv og historie. Se flere af mine ture her og få mere info omkring Mølleåen og de muligheder den byder.

God råd, fif og vejledninger til at komme godt i gang med friluftsliv, med eventyrer Erik B. Jørgensen
Åbne foredrag med Erik B. Jørgensen. Køb billetter her!
Få gode råd og masser af anekdoter om Slædepatruljen Sirius af eventyrer Erik B. Jørgensen

Nyhedsbrev

Tilmeld dig mit nyhedsbrev og få nyt om foredrag, ekspeditioner, artikler, og masser af gode råd og fif, m.m.

Samt få adgang til 30 min udsendelse om vores ekspedition"Thule til Thule".

Go to Top