Grønland er et dejligt sted, der har en stor plads i mit hjerte. Især efter min tid ved Slædepatruljen Sirius, mine mange Indlandsiskrydsninger og andre ekspeditioner til Grønland.

Jeg har også haft flere mindre ture der op, bl.a. med min kæreste hvor vi vandre fra Indlandsisen til Sisimiut, hvor store dele af ture var på Arctic Circle Trail, du kan læse mere om den tur her  Vandretur på Arctic Circle Trail.

Denne gang ville jeg gerne vise min datter Grønlands fantastiske natur, uden at lave et stort projekt ud af det. Derfor valgte jeg at blive i området omkring Kangerlussuaq. Selv om jeg har været der en del, så er der så meget dejlig natur rundt omkring lufthavnen og byen, så jeg ville ind i et nyt område.

Det gør også turen billigere, at vi ”kun” skal til Kangerlussuaq og ikke havde flere flyvninger.

Indholdsfortegnelse

  • Vandreruten, Kangerlussuaq
  • Vandretur med barn i Grønland
  • Mad på vandretur
    • Karen mad
    • Erik mad
    • Velfærdspakke
  • Vores tur og oplevelser
  • Dyr
  • Km og tid
  • Myg
  • Leg og underholdning
  • Vejret
  • Gode råd, hvis du skal til Grønland og vandre
    • Brændstof
    • Satellittelefon
    • Mad
    • Kort
    • Sikkerhed
    • Depot
    • Strøm
    • Arrangører af vandreture
    • Andre ture i området


Vandreruten, Kangerlussuaq

Jeg havde altid hørt godt om området omkring sydøst for Kangerlussuaq, hvor jeg planlagde at komme forbi Tasersuatsiaap Kinginnera, Granatfjeldet, via søen Orsuarnisaarajuttoq og ud mod Iluliartooq (Isbjergsøen) og hjem over højfjeldet Ammalortup Nunaa og ned til Tasersuatsiaq (Lake Ferguson).

Et område der er omgrænset af to store floder fra indlandsisen, men et fint område at vandre i, når vi ikke forventede andet end en 7-10 km om dagen.

Her er et kort over vores ture, vi endte med:


Vandretur med barn i Grønland

Det er selvfølgelig altid anderledes at vandre, når jeg har min datter med. At tage et barn med på vandretur, kræver lidt andre ting, hensyn og motivation.

Min datter har været på flere vandreture ofte mest en 3-4 dage, men også op til 8 dage. Nu var det et lidt større skridt.

Hun havde selv været med til at vælge at ville til Grønland og vandre. Hun havde ønsket at komme på kanotur igen. Det sagde jeg vi godt kunne, men der var et alternativ, at tage til Grønland og vandre, men det krævede hun ville gå 4-5 timer om dage. Det ville hun meget gerne, hvis der ikke var Isbjørne.

Jeg var godt klar over at 13 dage med en 8-årige pige (snart 9 år) er hårdt, fordi det er begrænset hvad hun kan bære (eller jeg kan holde ud at høre på hun bærer). Så hun kan gå med sit eget tøj og legetøj. Jeg må have alt andet, som soveposer, underlag, mad og fællesgrej. Især maden er en stor og tung ting. Min datter, Karen, glædede sig meget til turen.

 

 


Mad på vandretur

Karen startede sin sommerferie sammen med kæreste og jeg en uge før, Karen og jeg skulle af sted til Grønland. Så var der god tid til at handle mad, snacks til turen sammen og også pakke det. Vi handlede ind til snackposer og morgenmad. Alt tørmad havde jeg på lager.

Vi brugte vi en halv dag på at pakke alt maden.

Den store afvejning er mængden af mad. Vi har vores dagsrationer, og så havde vi en ”velfærdspakke” til halvvejs på turen.

Jeg spiser personligt meget på tur, og det har jeg svært ved at spare på. Når vi er to løber det op. Vi endte med 29 kg mad i alt, ak. Grunden til det løber meget op, er også at min Karen er pænt kræsen, så jeg har rugbrød og leverpostej med, begge på dåse. Det er ikke voldsomt tungt i forhold til så meget andet men meget tungere, end hvis jeg selv skulle gå.

 

 


Groft er det fordelt sådan

Karen mad

  • Morgen, 110 gram havregryn, 15 gram mælkepulver, 15 gram proteinpulver (der gemmes lidt til at spise på andre tider af dagen)
  • Snack, 100 gram chokolade, 50 gram vingummier, 30 gram tranebær, 20 gram abrikoser, 6 kiks (3 digestiv kiks og 3 ”slik” kiks)
  • Middagsmad, 4 skiver rugbrød på dåse og en dåse leverpostej.
  • Aftensmad, tørmad, mest pasta bolognese. Hun kan spise enkelte kyllingeretter.
  • Mellemmåltid, 3 skiver knækbrød (ofte med leverpostej der var til overs, ellers med smør)
  • Drikke, vand

Erik mad

  • Morgenmad, færdigblandinger af havregrød
  • Snack, 200 gram chokolade, 125 gram vingummier, 20 gram abrikoser, 8 kiks (4 digestive kiks og 4 ”slik” kiks)
  • Middagsmad, tørmad dobbelt position, jeg spiser, når vi kom frem.
  • Aftensmad, tørmad, enkelt position
  • Mellemmåltid, 3 skiver knækbrød, med smør
  • Drikke, vand og masser af the.

Velfærdspakke

  • Pandekage blanding, olie og syltetøj
  • 1 stk. Kinder æg til Karen
  • 3 stk. Chokolade skildpadder, Erik
  • 1 stk. Juice, brik, Karen
  • 1 stk. Cola, dåse, Erik
  • 1 pose Gifler
  • Popcorn (spiste vi ikke, var med som backup)

Det passede rigtig godt, vi have en del havregryn med hjem, da Karen hellere ville spise rugbrød, Men vi snakker om 500-600 gram, som også var en back up.

Jeg havde lidt tørmad med retur, da jeg ikke spiser fuld position alle dage. Karen spiste heller ikke alt det, jeg havde med.

Så maden passede fint, hvis det var koldere, hårdere eller andet, så spiser vi hurtigt mere.

 

 


Vores tur og oplevelser

Vi fløj fra København til Kangerlussuaq, som altid en let tur, det er så simpelt at kan tage i lufthavnen og når vi lander, står vi hvor vi skal være.

I lufthavnen stod KTC og tog i mod os. (Det er min kammerats mor og bonusfar, som jeg kender rigtigt godt). De var klar med en satellittelefon og små 2 liter brændstof til min multibrænder.

Vi kunne også lægge lidt små ting af, som en transporttaske, penge, osv. som kun skulle bruges på rejsen op og efterfølgende.

Efter den fantastiske velkomst blev vi kørt ud mod Tasersuatsiaap Kinginnera, Granatfjeldet. Da vi stod alene tilbage, gik jeg i gang med at få pakket rygsækkene endeligt efter transporten.

Kort efter kom en bil, med turister og Nini jeg kender fra Grenland Outdoors, vi snakkede kort med dem. Kort tid efter kom en anden bil med to mænd i, de kom forbi og jeg hilste på. Den ene var Karsten Aagaard, som jeg kender fra Danmark til mine foredrag, der nu arbejder her oppe. Karen kikkede på mig og spurgte ”kender du alle her oppe?”. Ja, det skulle man næsten tro.

Vi kom afsted lige før middag og gik der ud af. Der var godt læs på med 62 kg på ryggen. Karen synes hendes 5 kg var hårdt. Vi kom fint der ud af, i det flotte landskab.

De næste dage gik vi syd, sydøst over. Heldigvis så vi godt med dyr og fandt også en gammel sommerlejr fra eskimoer. Jeg var glædeligt overrasket over, hvor spændende Karen synes den gamle historie var.

Det var også hårde dage, med den store oppakning. Al vandring var uden for sti, på nær de gode dyreveksler, der er i nogle af områderne. Derfor så jeg også hele tiden på terrænet for at tage nogle gode beslutninger, så vi fik en god tur.

Efter 4 dage, var vi gået mere ind midt i området, for at lægge et depot. Her lagde vi resten af maden og lidt ekstra tøj. Så vi gik videre med 5 dags mad, så det var en dejlig oplevelse. Karen synes det var fantastisk at være lettere, det synes jeg også.

Vi gik ned mod den store sø Ammalortoq, det var et dejligt område, med meget kraftige dyreveksler og en del dyr. Selve sø lå flot turkisblå forude. Nede ved søen så vi på de gamle eskimoruiner og 3 gamle grave. Karen var virkelig interesseret og spurgte ind til, hvordan de levede den gang.

Vi så også på muligheden for at krydse over de floderne der er syd og nord for søen, for at gå ind mod Iluliartooq (Isbjergsøen). Ikke det var umuligt, men ikke noget der ville være en god oplevelse for Karen, så vi lavede lidt om på vores planer.

Vi tog en overnatning ved søen, hvor Karen badede løs, da der var nogle mindre søer i sandstranden der var dejlige varme. Samt der var masser af ler, Karen kunne lege med.

Her så vi på IPad’en også Knud Rasmussens film ”Palos Brudefærd” fra 1934 om eskimoernes liv i Østgrønland. Vi så den kun på østgrønlandsk, men Karen elskede at se hvordan det engang havde været, og nu kunne hun se, hvad vi det var, vi havde fundet.

Den næste dag gik vi Nord om de store søer og elve, der leder vandet væk fra Indlandsisen ned til Iluliartooq (Isbjergsøen). Der kom markant flere moskusokser, og det var et dejligt område.

Da vi var 6 km i luftline fra Indlandsisen slog vi lejr. Fordi så kunne vi gå ind til Isen næste dag, uden vores store rygsække. Vi mødte for første gang store flokke af moskusokser. Indtil nu, havde vi kun se flokke om til 8 stk., nu var de op til 30 stk. Område var også godt spist ned.

Undervejs tog en god fønvind til på vej mod isen. Da vi kom ind til Indlandsisen blæste det 15-20 m/sek. Men vi skulle da lige op på det første af isen, men vi gik hurtigt væk igen. Karen kunne ikke lide det, hvilke jeg godt kunne forstå, da der var masser af grus i luften.

Vi gik tilbage nu i rygvind, der blev svagere og svagere efterhånden, som vi kom væk.

Da vi var tilbage ville Karen gerne ned og lege ved den sø vi lå ved, ca. 10 meter væk, der var nogle gode sandstrande, så hun kunne lave sandkager.

Hun rendte og legede og hygge sig, jeg kikkede ud ad teltet engang i mellem, mens jeg ordnede en masse småting.

Pludselig kom hun løbende op, ”far far far, der kom en moskusoksetyr forbi!”. ”Nårh, når hvor fint, kom den tæt på?” spurgte. ”JA!” sagde hun med store øje, den var en meter væk!

Karen fortalte glædestrålende, at hun sad neden for skrænten på en meters penge og gravede ekstra sand ud, pludselig kunne hun mærke noget gå på kanten over hende og så direkte op på en stor moskusoksetyr, der gik stille forbi.

Så kom spørgsmålet, hvor tæt jeg havde været på en moskusokse. Og jeg måtte fortælle, at jeg havde været 6 meter fra en. Jeg måtte samtidig fortælle, at vi måske ikke behøvede at komme så tæt på igen.

Den næste dag gik vi tilbage til depotet. Hvor vi holdt velfærds-aften, så vi fik pandekager, det andet slik, juice og sodavand. Ud over det fik jeg pakket vores depot ud og fik vores ting pakket om.

De næste dage gik vi mere ind i højfjeldet Ammalortup Nunaa. Igen kan jeg blive imponeret hvor alsidig Grønlands natur og landskab kan være. Det var igen en anden slags natur, vi kom ind i. Vi var nu i omkring 700 meters højde, så det var mere bart og råt, men der er en masse små bakker, så vi gik op og ned, hvilket bestemt Karen ikke syntes, var det bedste i verden.

Vi fik også turens først regnverj, det skulle regne hele dagen så vi tog en overliggerdag i teltet, noget Karen havde ønsket længe. Sidst på eftermiddagen klarede det op, så vi kunne gå en lille tur og lege lidt.

De næste dage gik vi videre i højfjeldet, før vi på dag 13 endte nede ved Tasersuatsiaq (Lake Ferguson). Hvor vi blev hentet torsdag formiddag af KTC.

Vi brugte 1,5 dage i Kangerlussuaq, hvor vi så ”byen”, især hundene var et hit for Karen. Vi var også med KTC ude ved punkt 660 og gik ind på Indlandsisen uden Fønvind.

Det var en dejlig afslutning på en herlig tur, før vi fløj hjem igen 14 dage efter vi kom op. Et eventyr rigere. Samt endnu en oplevelse med Far og datter i Vildmarken.

 

 


Dyr

Vi så rigtig godt med dyr på vores tur. Vi så bl.a.

  • Moskusokser
  • Ren
  • Polarræv
  • Snehare
  • Ørn
  • Ravne
  • Bramgæs
  • Islom
  • Toppet Skallesluger
  • Odinshane
  • Gråspurve
  • Snespurve
  • Samt en del andre fugle

 


Km og tid

Det er ikke fordi vi går så langt hver dag. De sidste år har jeg gået 4-5 timer om dagen med Karen. Men at gå uden for spor var helt klart hårdere for hende.

Så for lige at sætte vores tur og kilo lidt i perspektiv, gik vi følgende de forskellige dage

  • Fredag 7 juli, 5,5 km, 3t45 min
  • Lørdag 8 juli 2,4 km, 1t30 min (Karen fik meget ondt i maven og blev dårlig, så vi stoppede tidligt. Vi har daglige snakke om, at kroppen har brug for vand/drikke, men det er Karen ikke enig i. Om det var årsagen til, at hun blev dårlig vides ikke, men det var ikke meget vand, hun havde drukket. De efterfølgende dage prøvede jeg at få hende til at drikke minimum 1 liter vand om dagen, men det var meget svært.)
  • Søndag 9 juli 7,3 km, 3t20 min
  • Mandag 10 juli 6,8 km, 3t10 min
  • Tirsdag 11 juli 11,1 km, 4 timer (med 1 times pause ved eskimoboplads)(lettere efter depot)
  • Onsdag 12 juli 9,8 km, 3 timer
  • Torsdag 13 juli 13,7 km 3t45 min (uden oppakning til Indlandsisen)
  • Fredag 14 juli 13,3 km, 4t30 min
  • Lørdag 15 juli 6,3 km, 3t20 min
  • Søndag 16 juli ”Vejrfast”/overliggerdag
  • Mandag 17 juli 9,9 km, 4 timer
  • Tirsdag 18 juli 7,2 km, 3 timer
  • Onsdag 19 juli 7,3 km, 3 timer
  • Torsdag 20 juli, 2 km, 45 min. (Skulle bare gå ned og hentes)

 


Myg

Hvor mange myg var der? Det er altid det spørgsmål, jeg får. Det er sommer og det er Grønland så der er en del myg. Når det er sagt, synes jeg ikke, det var så slemt. Ugen før havde det været koldt og sne, så det har måske taget nogle af dem. Vi havde et par lejre hvor det var slemt. Ellers var det meget normalt.

Men vi havde også en del vind, så vi havde flere lejre, hvor vi kunne få rundt uden at tænke på myg. Også de gange vi vaskede os.

Det skal igen siges jeg er meget myggestærk, så myg gør mig ikke ret meget. Karen havde nogle stik, der kløede, vi måtte smøre.

Vi havde selvfølgelig vores myggejakker med, samt myggespray. (Mygge jakker, anmeldelse)

 

 


Leg og underholdning

Det er vigtigt at Karen og jeg har en masse at lave, fordi vi er en del i lejren. Som altid har vi iPads med til at læse bøger, se film og andet underholdning.

Ellers havde Karen sin forholdsvis store bamse med, den har været med på vores ”45 dage i Vildmarken” ture. Så den skulle med igen, den har også regntøj, rygsæk og tøj.

I Bamsens rygsæk, ligger en lille smule legetøj, en 3-4 små figurer.

Så havde vi en tennisbold med, så vi har brugt en del tid på at kast bold uden for, og lave kastetricks til hinanden.

Så elsker Karen at slås med sin far i teltet.

Hverdag lavede vi også 30 minutters læsning eller matematik, så det blev ofte til 15 minutter af hver.

På vores tidligere lange tur, havde min kæreste Tine lavet små pakker/hilsner/overraskelser i Karens snackpposer. Denne gang havde Karen og Tine i al hemmelighed lavet overraskelser og hilsner til mig. Karen prøvede hver dag at få en ny hilsen sneget ind i mine ting, uden jeg opdagede det. Hun gjorde alt for at aflede min opmærksomhed, så hun ubemærket kunne fuldføre sin mission. Det var meget hyggeligt.

Tine havde også lavet 6 små pakker til Karen i hendes snackposer, hvor der var en seddel med en lille opgave og en ballon. Så det brugte Karen også lidt tid på.

Karen er også god til at gå ud med en skål og en ske og lege med sand eller vand.

Der går også lidt tid for Karen med at ordne sit hår, det skal redes og sættes op.

 

 


Vejret

Det er Grønland så vejret kan være alt. Vi havde fra 5-20 grader i løbet af dagen og 0-5 grader om natten.

Fra vindstille til 20 m/sek. Ca. halvdelen af dagene vindstille til let vind. Resten frisk til hård vind.

Godt 2/3 del af turen med næsten skyfrit, resten med skyet, kun en dag med rigtig regn, ellers lidt dryp.

 

 


Gode råd, hvis du skal til Grønland og vandre

Brændstof

Brændstof, det er muligt at købe gas, renset benzin og sprit i byen. Supermarkedet og Iskiosken har lidt. Samt KTC kan skaffe det meste.

Satellittelefon

Satellittelefon, husk at de områder du går ud i er vildmarken, der er ikke telefondækning ret langt fra byen. Så går du længere væk, har jeg selv altid en satellittelefon og nødsender med. Når det er så let at have med, mener jeg man bør have en satellittelefon med, så man kan ringe efter hjælp, eller fortælle om evt. forsinkelser.

Det er muligt at leje satellittelefon ved KTC i Kangerlussuaq, de kan også hjælpe med brændstof, transport og andet logistik. KTC er et lille firma, du kan kontakte KTC, Holger på mail hhm@ktc.gl.

Mad

Det er muligt at købe mad i Kangerlussuaq, der er et begrænset sortiment, som i en mindre købmandsbutik. Så ønsker du tørmad eller meget bestemt mad, bør du medbringe det selv eller bestille det i forvejen.

Kort

Der findes flere gode kort over området omkring Kangerlussuaq, de sælges ofte i Kangerlussuaq, de kan dog være udsolgt, så igen er det en god ide at bestille før.

Garmin har også lavet et TOPO kort over hele Grønland, til 1.400 kr. Du kan se det ved Garmin her.

HUSK der er stor misvisning, i Grønland, så tjek dit kort. Mit har 37 grader i 2009.

Sikkerhed

Ud over den ovennævnte satellittelefon, så bør man have lidt førstehjælpsgrej med og god udrustning.

Vedrørende dyr, er der ikke nogen ”farlige” dyr, så bevæbning er ikke nødvendig. Der er ikke set Isbjørne i området og det er ikke et område de færdes normalt i.

Moskusokser er mere bange for mennesker end omvendt og holder du en afstand af 20-30 meter gør de ikke noget. Går du ind på dem, så kom nede fra og op mod dem. Går en moskusokse frem og stamper i jorden og fnyser, så er det tiden til at bakke. Men langt de fleste gange er de løbet før, du når så tæt på.

Ellers brug normal god omtanke, da du vil være væk fra alle, og det er ikke sikkert, at du møder andre mennesker.

Depot

En lang tur kan hurtigt løbe op i kilo, en god mulighed et også at lægge depot. Gå ind i området med alt dit udstyr de første dage. Her kan du efterlade evt. ekstra tøj og mad. Selvfølgelig pakket i to lag vandtætte poser og gemt godt, så dyr ikke tiltrækkes af det.

Men så er det let at gå videre, lettere og komme forbi senere for at hente alt eller mad til en anden rundtur.

Strøm

Når vi har iPad’s med kræver det lidt strøm, dem holdt jeg med strøm ved at havde 2 powerbanks med og to solceller. Det lykkedes hele turen igennem. Til kameraerne, har jeg bare ekstra batterier med.

Arrangører af vandreture

Vil du ikke, eller føler du ikke du har evnerne, så kan du søge efter en lokal udbyder, der laver ture. Jeg har desværre ingen link, da mange af dem lukker og nye kommer til.

Du kan altid tjekke VisitGreenland, om Kangerlussuaq her!

Samt WOGAC har også nogle, bl.a. ture til indlandsisen, se mere her.

Andre ture i området

En anden mulighed er Kangerlussuaq til Sisimiut, eller den anden vej. Turen kan også forlænges ved at gå fra eller til Indlandsisen.

Du kan læse mit indlæg om turen her: Vandretur på Arctic Circle Trail.

Ellers er det de helt store ekspeditioner, hvor jeg/vi også udbyder Indlandsiskrydsninger, over 30 dage igennem ”dit eventyr”, det kan du læse mere om her.

—-0—-

Jeg kan blive ved. Der er mange andre ting at berette om, men jeg håber det giver et godt indblik og inspiration til at komme på tur der selv.

Erik

P.S: Du kan se mange flere billeder fra turen, på mine Facebook side “Kom ud – Erik B. Jørgensen” her.


Relateret indlæg

Indlægget er opdateret: 29. november 2022