Bøsdalafossur og Trælanípa, søen over havet - Den unødvendige betalingsrute

Bøsdalafossur og Trælanípa, søen over havet – Den unødvendige betalingsrute

En klassisk vandretur på Færøerne er turen ud til Bøsdalafossur og Trælanípa, søen over havet. Den er gjort berømt af mange rejsende til Færøerne, men det er også en af betalingsruterne på Færøerne, og en af de dyrere med en pris på 200 kr. per person.

Derfor sprang vi også turen over i 2024, men i 2026 gik jeg den med min datter, Karen. Den er flot, men i min verden også stærkt overvurderet og lidt unødvendig at gå i forhold til de mange andre ture, der er mindst lige så fine, som er gratis, og hvor du ofte har naturen mere for dig selv.

Men det kan du selv tage stilling til. Her kan du læse mere om ruten, så du har det bedste grundlag at træffe din beslutning ud fra.

Søger du i stedet et samlet overblik over mulighederne for vandreture på Færøerne generelt, vil jeg anbefale dig at starte her: Vandring på Færøerne: Mine bedste vandreture og ærlige erfaringer i fjeldet

Fakta om Bøsdalafossur og Trælanípa, søen over havet

Bøsdalafossur og Trælanípa (30 of 58)
Udsigten fra Trælanípa, ind over Sørvágsvatn, søen over havet

Bøsdalafossur og Trælanípa ligger på sydsiden af øen Vágar (hvor lufthavnen også ligger) og er et af de mere ikoniske og fotograferede områder på Færøerne. Ruten følger bredden af Færøernes største indsø, Sørvágsvatn (som af de lokale i Miðvágur også kaldes Leitisvatn), ud mod Atlanterhavets lodrette klippesider.

Den optiske illusion og historien bag navnet

  • Trælanípa (Træleklippen): En 142 meter høj, stejl klippevæg, der kaster sig direkte i havet. Navnet stammer ifølge sagnene helt tilbage fra vikingetiden, hvor man truede med at skubbe ulydige trælle ud over kanten. Det er fra toppen af Trælanípa, du får det berømte optiske bedrag, hvor søen ser ud til at svæve flere hundrede meter direkte over havet. Man kigger tilbage den vej, man kom fra, hvor den store klippe har et indhak foran en.
  • Sørvágsvatn / Leitisvatn: Færøernes største sø dækker over 3,4 $text{km}^2$. Under 2. verdenskrig brugte det britiske militær søen som landingsbane for vandflyvere før lufthavnen blev anlagt, da området heromkring er relativt fladt i forhold til resten af fjeldet.
  • Bøsdalafossur: Udløbet for enden af søen, hvor ferskvandet løber over klippekanten og brager 30 meter direkte ned i Atlanterhavet. Det var her, vi gik over vandløbet og tog en lille rundtur, så vi kunne se udløbet over klipperne fra begge sider.

Området er indhegnet som en privat betalingsrute af de lokale lodsejere, hvor der opkræves en afgift for at gå turen ud til kysten. Personligt synes jeg ikke, det er pengene værd.

Tilbage til Indholdsfortegnelse

boesdalafossur og traelanipa 39 of 58 - Bøsdalafossur og Trælanípa, søen over havet - Den unødvendige betalingsrute 3
Bøsdalafossur, set fra den side de flest vil komme (nederst til højre i billede, kommer vandet ud).

Hvad du skal være særligt opmærksom på

Betalingsrute: Tag KUN turen i godt vejr, hvis du vælger at gå den. I dårligt vejr eller tåge ser du ingenting, og så er pengene helt spildt.

Mærkning: Ruten er fint mærket med gode stier ud til Trælanípa og op til udsigtspunktet tilbage over søen Sørvágsvatn (som de vedligeholder for nogle af pengene). Går du videre op og rundt for at komme ned og se Bøsdalafossur, er stien ikke så tydeligt mærket. Det er dog let at fornemme området og retningen, så du bør ikke fare vild med lidt almindelig omtanke.

Tilbage til Indholdsfortegnelse

Data om turen Bøsdalafossur og Trælanípa, søen over havet

Beskrivelse af terrænet: Det er en forholdsvis let vandring ud og retur. Derude kan man gå op omkring en mindre top eller krydse vandløbet, som afvander søen ud i havet. Det kræver lidt erfaring med elvkrydsning på store sten, men tager man turen over, får man en fin lille rundtur, hvor jeg personligt synes, vandfaldet var endnu flottere.

Undervejs så vi også fem harer i alt, hvoraf to af dem var helt rolige og kom tæt på os.

Du kan købe billet online eller ved startstedet, hvor der er et salgshus med en lille kiosk og toiletfaciliteter.

Tilbage til Indholdsfortegnelse

boesdalafossur og traelanipa 48 of 58 - Bøsdalafossur og Trælanípa, søen over havet - Den unødvendige betalingsrute 5
Bøsdalafossur, set fra modsat side af elven.

Mine egne kommentarer og observationer

Jeg synes ikke, turen er prisen værd, og jeg bryder mig generelt ikke om at støtte, at naturen spærres af på denne måde. Tag hellere nogle af de mange andre fine ruter, som jeg har beskrevet her på hjemmesiden – du kan få overblikket her: Vandring på Færøerne: Mine bedste vandreture og ærlige erfaringer i fjeldet

Går du turen alligevel, så sørg som nævnt for at gå i godt vejr. Vi gik tidligt, lige da de åbnede kl. 9.00. Det gjorde, at vi havde stien næsten for os selv på vej ud. Da vi gik retur op ad formiddagen, var der kommet rigtig mange mennesker på stien.

Tilbage til Indholdsfortegnelse

Min data fra turen

Bøsdalafossur og Trælanípa, søen over havet - Den unødvendige betalingsrute, kort over min rute, Erik B. Jørgensen
  • Etape (30. juni 2026 med datter, Karen):
    • Distance: Ca. 8,9 km, ca. 3 timer og 20 minutter (vi gik en lidt udvidet tur ned til elven).
  • Betaling: 200 kr. per person, gratis under 15 år. Kan tilkøbes guide.
  • Hvornår gået: Gået i 2026.

Tilbage til Indholdsfortegnelse

Transport til og fra Bøsdalafossur og Trælanípa

Det er let at komme til startstedet i bil, da der er en stor parkeringsplads direkte ved betalingshuset.

Skal du med bus, tager du rute 300 (Tórshavn – Lufthavnen – Sørvágur) til den lille by Miðvágur. Fra busstoppestedet er der ca. 1,2 km at gå op til parkeringspladsen og startstedet for ruten.

Tilbage til Indholdsfortegnelse


Jeg håber du selv får en god tur til Færøerne hvis du skal af sted. Samt du kunne bruge lidt af mine råd.
Erik

Tilbage til Indholdsfortegnelse

Relaterede indlæg

Tilbage til Indholdsfortegnelse

Billeder fra vores tur i 2026

Indlægget er opdateret: 6. november 2026

Relaterede indlæg

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *