Skat i bevægelse
Så er tiden igen inde for et foredrag, denne gang for medarbejderne ved Skat i Århus, hvilket jeg glæder mig meget til, for det virker som et godt tiltag, de har taget. De prøver at samle medarbejdere til motion efter arbejde, til løb, gang, cykling, osv. I min verden er det vigtigt at røre sig for gennem motion at opnå mere energi og overskud i hverdagen. Det bidrager ofte til, at man får brudt dårlige vaner samt, at man kan rykke nogen grænser i forhold til sig selv og andre.
Motion giver meget igen, man bliver mere frisk, og får på den måde overskud til flere ting, f.eks. til at blive et bedre medmenneske og kollega.
Jeg ser frem til forhåbentligt at kunne bidrage med nogle tanker og et skub fremad med mine oplevelser og historier.
Erik









Erik B. Jørgensen
Hej Erik.
Tak for et godt foredrag. Især SIRIUS synes jeg var meget spændende, og ledsaget af en masse dejlige billeder og lyd. Du har en god og objektiv fortællermåde, og er dejlig fri for store armbevægelser, selvom det er vildt imponerende det du har nået i dit liv. Held og lykke med det hele i årene fremover